Şehrimiz
10 Mart 2022

İlçe Tanıtımı

TARİHÇE

Beytüşşebap Arapça bir kelime olup ‘Gençevi’ anlamına gelmektedir. İlçemiz oldukça eski bir yerleşim birimidir. İlçeye tarih içerisinde Hurriler, Mittaniler, Asurlular ve Urartular  egemen olmuşlardır. İlçe 1054 yılında Selçukluların, 1514 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir.
 
1855 yılında ilçe Erzurum iline, 1865 yılında Van iline, 1926 Ankara Antlaşması ile Siirt iline, 1939 yılında Hakkari’ nin 3. kez il olması ile bu ile, 16.05.1990 yılında Şırnak’ın il statüsüne geçmesi ile bu ile bağlanmıştır.
 
COĞRAFYASI

Beytüşşebap İlçesi, dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olup doğusunda Hakkari, batısında Siirt-Pervari, kuzeyinde Van-Çatak ve Gürpınar, güneyinde ise Hakkari-Çukurca ve Şırnak-Uludere yer almaktadır. Şırnak iline yaklaşık 120 km. mesafededir. Yaz aylarında Şırnak iline ulaşım 3 saati bulmaktadır.
 
Kış aylarında ise yoğun kar yağışı nedeniyle  bazen yollar kapanmaktadır. Yolların açık olduğu zamanlarda 4 saati bulmaktadır. İlçenin doğusunda yer alan Altın Dağları ve batısında yer alan Tanin Tanin Dağları, İlçe sınırları içerisinde kesişmektedir. Ayrıca, İlçede Kato Dağı ve Komtik Dağı mevcuttur.
 
İlçenin en önemli akarsuyu Habur Çayı’ nın kollarıdır. İlçenin rakımı 1650 metre olup en yüksek noktası 3300 metreyi bulan Altın Dağları’ dır. İlçenin iklimi, tipik karasal iklim özellikleri taşımaktadır. Yazları sıcak, Kışları sert ve yağışlıdır.